Aktivity a terapie které nabízíme

img_sici_dilna.jpg

 

Ergoterapie - pracovní terapie. Tato služba se týká klientů DZR a DOZP

Termín slova ergoterapie vznikl z řeckého ergon = práce a therapie = léčení.

Toto spojení vystihuje podstatu terapie, tedy léčba zaměstnáváním.

Ergoterapie využívá i kreativní techniky, jako je šití, kreslení, malování, modelování, vaření, zahradničení, pletení...Tyto činnosti nejen zvyšují a udržují rozsah kloubní pohyblivosti, ale i svalovou sílu a míru nezávislosti a v neposlední řadě mají vliv na psychiku. Klient cítí, že je ještě užitečný a ještě něco dokáže. Důležitým faktorem těchto aktivit z hlediska klienta je změna každodenního životního stereotypu.

Moderní ergoterapie se také zaobírá soběstačností klienta v každodenních činnostech.

(odborně ADL- aktivity of daily living)

 

V naší dílně se zaměřujeme hlavně na šití a vyšívání.

Vyšíváme si ubrousky s různýmy motivy dle přání klientů.

Šijeme například kapsičky na krk, kapsáře, látkové panenky, zvířátka, látkové domino, podzimní list, k vánočnímu času andělíčky... Abychom si „ odpočali“ od jehly, tak si zhotovujeme z papíru vánoční přáníčka a dekorace. Zkusíme si také vyrobit drobné dárečky z ručního papíru, nebo domácího mýdla.



                      

 

 

img_cimg0302.jpg

img_cimg0303.jpg

img_cimg0310.jpg

img_cimg0314.jpg

img_cimg0304.jpg

img_cimg0306.jpg

img_cimg0311.jpg

img_snoezelen-mistnost.jpg

Služba se týká klientů  DZR a DOZP

Kouzelné slůvko vzniklo v 70. letech spojením dvou nizozemských slov snuffelen (čichat) a doezelen (dřímat).
Vytvořili je jako novotvar dva pracovníci civilní služby v soc. zařízení v Nizozemí. Pojmenovali tak stan pro těžce postižené osoby, ve kterém byly instalovány zrakové, čichové a sluchové podměty.
Dnes je tento pojem rozšířen po celém světě a jeho blahodárné působení zažívají nejen tělesně a duševně postižení lidé, ale slouží celé řadě potřebných jako metoda multismyslové stimulace v prostředí důvěry, radosti a setkávání ke zkvalitnění jejich života.
Každý z nás zažívá denně obrovské množství jevů a podnětů.  Dáváme je i přijímáme především prostřednictvím našich smyslů. Bez toho, co vidíme, slyšíme, cítíme i jíme, bychom nebyli tím, čím jsme, bez adekvátního prožívání bychom nemohli kvalitně poznávat a obohacovat náš život.
Požadavky na náš kladené, chaotičnost a uspěchanost jsou hlavními kritérii doby - ten kdo nezvládá je zahlcen léky, které mu mají pomoci.
A tady přichází jako jedna z metod pomoci Snoezelen. Místo pro radost a setkávání, uspořádané prostředí, ve kterém jsou osloveny selektivně nebo najednou všechny smysly, místo odpočinku, relaxace, ale i aktivity, oslovení našich smyslů, klid, uspořádanost, útěk od okolních často stresujících podnětů, uvolnění, kontakt, sounáležitost, potěšení, sdílení - a mnoho dalších - to jsou jen některé vyjmenované atributy účinku a dopadu Snoezelenu.
Je na každém jedinci co preferuje, potřebuje, chce, cítí.....
Kdo může využít Snoezelen? Každý kdo má zájem, kdo chce. Především však osoby trpící důsledky moderní společnosti, psychiatrické diagnózy, osoby s problémy v komunikaci aj. Z účinků Snoezelenu čerpají nejen pacienti, klienti, žáci, ale i ošetřující personál, vychovatelé, rodiče, terapeuti.....
Snoezelen terapie se uplatňuje v zařízeních škol, nemocnic, ústavů, domovů pro seniory, dětských domovů, a všude tam, kde chceme život sobě i jiným zkvalitnit.

(zdroj - web Snoezelen-koncept.cz - PhDr. Hana Stachová)

img_dsc08650.jpg

Služba se týká klientů DZR   

Zeleň a prvky zahradní architektury mohou hrát v životě tělesně i psychicky postižených lidí velmi výraznou pozitivní roli. A to především v případě, kdy se mohou sami aktivně podílet na provozu zahrady.
Samozřejmě i pasivní vnímání zeleně, květin, vůní, barev, zvuků mají nedocenitelný pozitivní vliv na psychiku postiženého.
Pokud přizpůsobíme postiženým zahradní prostředí a umožníme jim jeho užívání, otevíráme další z bran oddělující jejich svět od světa našeho. 
Je to další krůček do běžného života.
Zahradní terapie spočívá v podstatě v zahradničení, tedy v pěstování rostlin a péči o ně.
 - procvičování motorických dovedností při práci s drobným zahradnickým nářadím
 - poznávání květin, stromů, ovoce, zeleniny
 - výuka jednoduchých zahradnických dovedností
                                    - zalévání
                                    - pletí
                                    - okopávání, kypření
                                    - výsev a výsadba
 - pobyt v přírodě a sběr rostlin na sušení
 - využití zahradnické dílny k aranžérským dovednostem
 - péče o pokojové květiny.

CANISTERAPIE je služba týkající se klientů DZR A DOZP  

... zjednodušeně řečeno je to "léčba pomocí psa" a vše co je pro udržení a zlepšení psychického a fyzického stavu klienta. Základem pro výkon canisterapie je dobrá povaha psa a sociální cítění psovoda.

img_hipo6_010.jpg

 PES musí mít pevnou povahu bez bázlivosti a agresivity, která se prověřuje zkouškami. Mít rád zvířata nebo je alespoň tolerovat. Musí milovat cizí lidi. Ovládat základní poslušnost - přivolání, sedni, lehni, stůj, ovladatelnost na vodítku a zákaz (přerušení) vykonávané činnosti. Nezáleží na velikosti ani na průkazu původu. Také malý psík dokáže dát značnou dávku veselí a zlepšení psychiky. Statný pes buduje sebevědomí a toleranci.

CANISTERAPEUT - musí být především člověkem ochotným obětovat svůj volný čas. Jediná mzda psovoda je pocit, že vykonal činnost, která pomohla jiným lidem, kteří se například cítí osamělí či zbyteční. Pomáhá postiženým lidem, dětem bez domova. Místo peněz vidí rozzářené oči, veselost, spokojenost, ochotnější přístup k rehabilitaci či dříve odmítané vyšetření. Může pomoci při obnovování hmatových vjemů, uvolńování spasmů a křečí.

JAK CT POMÁHÁ - zdravé lidi dokáže motivovat, učit, jak se správně chovat (nejen ke psům, ale i ostatním zvířatům), lidem s postižením pomáhá např. polohováním se uvolňovat a zvyšovat jejich tělesnou teplotu, hrami rozvíjet jejich motoriku, odbourávat agresivitu apod. 

Podrobnější informace o zkouškách, kterými musí projít canisterapeut se svým psem a co všechno tyto zkoušky obnášejí si můžete přečíst zde - Zkoušky canisterapie
 

(info o CT je čerpáno z webových stránek canisterapeutické skupiny Cantes Náchod)      

V našem zařízení provádí CT p. Lenka Svobodová
kterou doprovází pejsci Appel a Rori. 
                                                                    

 

img_12canist_012.jpg

img_ca04.jpg

img_ca26.jpg

img_canister_062.jpg

img_cnste09.jpg

img_snimek_053.jpg

img_snimek_057.jpg

img_cimg0096.jpg

Výrobky keramickovýtvarné dílny z našeho Domova potěší zákazníky i jejich autory. Služba se týká klientů DZR.
Keramické výrobky různých motivů tvoří klienti rokytnického domova se zvláštním režimem i osoby se zdravotním postižením. Jedná se o způsob rehabilitace a tvůrčího naplnění jejich volného času. Terapie vede ke zklidnění a sociálnímu smíru. Ale co klienti, jejichž mentální stav neumožňuje aktivní zapojení? Ti alespoň pasívně přihlížejí a relaxují tím, že mohou sledovat výrobní postupy svých spolubydlících a jejich asistentů. Ti se zabývají nejen keramikou, ale i dalšími tvůrčími praktikami, jako je celoroční dekorace pro Domov, výtvarné umění a práce s přírodními materiály.
Hlavní dík za tyto nabízené aktivity našeho Domova patří asistentům, kteří svým přátelským přístupem klienty pro tuto práci motivují. Díky tomu se cítí klienti Domova i v keramickovýtvarné dílně velmi dobře a tato činnost je v Domově velmi vyhledávaná.
     Keramické výrobky jsou prodávány při různých příležitostech a poslouží k dobré propagaci našeho Domova.

img_IMG_0336.JPG

img_IMG_0337.JPG

img_IMG_0346.JPG

img_IMG_0368.JPG

img_barvy.jpg

  ARTETERAPIE JE URČENA VŠEM, KTEŘÍ CHTĚJÍ TVOŘIT, BEZ OMEZENÍ VĚKU, ZDRAVOTNÍHO A DUŠEVNÍHO STAVU, SMYSLOVÉHO POSTIŽENÍ, AJ.                                                                                                                                             Týká se klientů DZR a DOZP.

Umožňuje  člověku uvědomit si podstatu jeho psychických  problémů a pomáhá mu naučit se  řešit je vlastními silami. 
Arteterapie je jedním z psychoterapeutických postupů.  Opírá se o výtvarné  projevy klientů jako o hlavní léčebný  prostředek. Nejde při ní o dokonalé,  konečné dílo, ale  o proces tvorby
    Arteterapie využívá výtvarné umění jako  prostředek k osobnímu vyjádření v rámci komunikace, spíše  než aby se snažila o  esteticky uspokojivé výsledné produkty,  posuzované vnějšími měřítky. Prostorový  charakter obrázků  může souběžně vyjádřit mnoho aspektů zkušenosti. Výtvarné  umění usnadňuje tvořivost a je užitečné při práci s fantazií  a nevědomím.
      V  arteterapii jde u každého jednotlivého  klienta o naplnění běžných cílů. Mezi  nejčastější patří  navození kompenzačního procesu, aktivace, zprostředkování  kontaktu, přeformování stereotypů, komunikace prostřednictvím  výtvarného  projevu, odstranění úzkostných stavů, socializace  nebo kanalizace agresivity.      Důraz může být kladen na externalizování  problému klienta a jeho  transformaci do nového harmonizujícího  kontextu.
     Nejčastějším posláním  arteterapie je doprovázení  lidí z teritoria disharmonie, chaosu, z prostředí  ohrožujícího  jejich tělesné a duchovní zdraví, které může být nejen v  jejich  okolí, ale i v nich samých, do prostoru – území –  léčivého, léčícího, jež mohou  najít sami v sobě prostřednictvím  výtvarného umění. 

Velmi stručná historie arteterapie:
- v počátcích by jste našli zájem odborníků o spontánní  výtvarnou produkci  duševně nemocných lidí, která měla upřesnit  diagnózu poruchy
- později zájem o to, jak psychicky nemocný  člověk vnímá umění
- od II.svět.války se výtvarných  technik používá v léčbě psychických poruch,  většinou  v kombinaci s jinými psychoterapeutickými postupy.
- konec  20. století reflektuje zvýšenou potřebu komunikace, přináší  integrační  tentence do mnohých oblastí lidské činnosti.  Vědomí či tušení možností  rozšiřovat obzory přitahuje  zájemce o výtvarnou oblast a duševní život k oboru,  který  se nazývá arteterapie.
- tato poměrně nová forma léčení  byla poprvé prováděna ve 40. letech v Anglii  hlavně díky  práci malíře Adriana Hilla a psychoterapeutky Irene Champernowneové  a od té doby se značně rozšířila.
- od té doby vyučují  některé školy arteterapii jako samostatný obor

Arteterapeutické  techniky:    
Při arteterapeutických činnostech pracujeme  buď v ploše (malování, grafiky,  koláře, práce s papírem,  kreslení.) nebo v prostoru (modelování, keramika, práce  se  dřevem.). 

Účel výtvarných technik
- aby klientům  usnadnily vyjadřování jejich pocitů
- umožňují rozpoznat  některé (jinak těžko přístupné) osobnostní rysy klientů
- během výtvarného vyjadřování dochází k mimovolnímu  slučování vědomých a  nevědomých     tendencí, ve zkratce  se odehraje totéž, co by bylo slovy  propracováváno mnohem  delší dobu
- klient objevuje své tvůrčí vlohy a může  si tím výrazně posílit sebevědomí
- spontánní tvorba  obohacuje naši tvořivost.